Windows 10 Sistem Geri Yükleme Hatası

Windows 10 Sistem Geri Yükleme Hatası

Windows 10 işletim sisteminde Windows’un diğer sürümlerinde olduğu gibi var olan dosyaların onarılması ve bilgisayarda oluşan hataların düzeltilmesi için geri yükleme işlemi yapılır. Ancak bazı durumlarda geri yükleme hatası şeklinde bir yazı ekrana çıkıyor. Bu durumda aşağıda belirtilen şekilde bazı işlemlerin yapılması gereklidir.

Windows 10 Geri Yükleme Hatası Neden Olur?

Windows 10 sistem geri yükleme hatası işletim sisteminde oluşan birkaç farklı etmen kaynaklı olabilir. Bilgisayara indirilen ya da girilen bir internet sayfası üzerinden bilgisayarınıza bulaşan virüs bunun en başlıca nedenidir. Virüs sadece bilgisayardaki dosyaları bozmakla kalmaz aynı zamanda geri yükleme ve farklı programların da çalışmamasına neden olur. Bunun dışında, virüs haricinde CD ya da benzeri bir şekilde bilgisayara yüklenen bir program da birçok farklı sistem servislerinin çalışmasına engel olabilir. 

Bilgisayarınızda sistem servislerinde herhangi bir sorun olmadığını ise, Denetim Masası üzerinden Yönetimsel Araçlar sekmesini seçip ardından hizmetler kısmından birim gölge kopyası bölümünü kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer bir sorun var ise bu aynı zamanda farklı sistem servislerinde de aynı hatanın olduğunu gösterir.

Geri Yükleme Hatasının Çözümü

Sorunun çözümü için bilgisayarın sol alt kısmında bulunan pencere ikonu üzerinden menüye girmemiz ve ardından çalıştır sekmesini seçmemiz gerekiyor. Açılan pencereye msconfig yazdıktan sonran tamam butonuna tıklayın. Karşınıza bir ekran çıkacaktır bu ekranda hizmetler adlı bir hizmet sekmesi bulunuyor. Buna tıkladığınızda çoğu sistem servislerinin çalışmadığı da görülecektir.

Hizmetler sekmesinin altında listelenen tüm hizmetlerin etkinleşmesi ve tekrar çalışır hale gelmesi için listenin hemen altında bulunan tümü etkinleştir butonuna tıklamanız yeterlidir. Etkinleştirmeden sonra bilgisayarınızı yeniden başlat ile mutlaka kapatıp açmalısınız. Bilgisayar açıldıktan sonra tüm çalışmayan hizmetler aktif olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir