Excel Tablo Oluşturma

Excel Tablo Oluşturma

Günümüzde ticari işletmelerin çoğu kendi yazılım geliştirmek yerine Excel programı sayesinde hesaplama ve tablolama işlerini hallediyor. Oldukça kullanışlı olan Excel programı hazır şablonları ile çok daha fazla kullanım kolaylığı sunuyor. Excel tablosunun diğer bir avantajı ise filtreleme özelliği sayesinde yeni sonuçlar oluşturmasıdır. Peki, en çok merak edilen sorular arasında yer alan Excel tablo nasıl oluşturulur?

Excel Programında Tablo Oluşturmak

Bilmemiz gereken en önemli nokta şudur. İçerisinde çok fazla hazır şablon sunan Excel programında tablo oluşturmak oldukça kolaydır. Fakat hazır şablonlar hoşunuza gitmeyebilir ve kendi tablonuzu tasarlayabilirsiniz. 

Hazır Tablolar Excel 

Excel içerisinde bulunan hazır tablolardan birini seçmek sizin elinizde. Boş bir Excel sayfası açarak işe başlanır. Araç çubuğuna gelindiğinde stiller kategorisinden istenilen tablo modelini belirlemek için “Tablo Olarak Biçimlendir” ifadesi seçilir. Boş Excel sayfası üzerinde tablo alanı belirlenir ve uygun stil seçilir. Tek bir dokunuş ile istenilen Excel tablo sitiline ulaşılabilir. “Yeni Tablo Stili” ile ise yeni tablo oluşturulabilir.

Yeni Excel Tablo Oluşturmak

Yeni tablo oluşturarak kendi stilini belirlemek isteyenler ise kolaylıkla bu işlemi de gerçekleştirebilir. Yeni açılan Excel sayfasında önce yeni tablo oluşturulacak yer belirlenir. Araç çubuklarına gelinerek “Yazı Tipi” seçeneğinin içerisinde yer alan “Kenarlıklar” bölümünden faydalanılarak  tablo oluşturulma işlemi yapılır. Kolay hesaplama yapılabilmesi için bazı formüllerin yerinde kullanılması önemlidir. Excel programı kullanılarak tablo oluşturmak ne kadar kolay olsa da bazı bilgilerin doğru ve yerinde kullanılması gerekir. Excel programında yeni bir tablo oluşturmak kolay olsa da bilgi birikimi gerektirir. Bu neden ile hazır Excel şablonlarından faydalanmak daha sağlıklı sonuçlar verebilir. Hata payını en az seviyede tutabilmek için hazır Excel tablo kullanımı gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir